The position of a 100 g oscillating mass is given by x ( t ) = (2.0 cm) cos(20 t
ID: 1399270 • Letter: T
Question
The position of a 100 g oscillating mass is given by x(t) = (2.0 cm) cos(20t), where t is in seconds, and the 20 is in rad/s. Determine the following.
(a) The amplitude (in cm).
cm
(b) The period.
s
(c) The spring constant, k. Remember that the spring constant is related to the mass and the frequency (or period).
N/m
(d) The maximum speed. Think about the expression you can write for v(t). Where is the maximum velocity in that expression?
cm/s
(e) The total energy. HINT: Remember that Etot = KE + SPE. You might calculate the KE and SPE energies at some special location, such as at a turnaround point, or at the equilibrium point.
J
(f) The velocity at t = 0.40 s. HINT: Use the information you have found already to write out the expression forv(t). Then evaluate your expression at t = 0.40 s.
cm/s
Explanation / Answer
A) Amplitude is A = 2 cm
B) period T = 2*pi/w = 2*3.142/20 = 0.3142 S
C) spring constant k = m*w^2 = 0.1*20^2 = 40 N/m
D) Vmax = A*w = 0.02*20 = 0.4 m/s = 40 cm/s
V(t) =(-A*W)*sin(20*t)
E) Total energy TE = 0.5*k*A^2 = 0.5*40*0.02^2 = 0.008 J =
F) v(t) = (-A*w)*sin(20*t)
at t = 0.4 S
v(t) = (-0.02*20)*sin(20*0.4) = -0.395 m/s = -39.5 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.