Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The position of a 0.64-kg mass undergoing simple harmonic motion is given by x =

ID: 1522708 • Letter: T

Question

The position of a 0.64-kg mass undergoing simple harmonic motion is given by x = (0.160 m) cos (16 pi t). What is its frequency of oscillation? 100 Hz 32 Hz 16 Hz 8.0 Hz A mass-spring system executes simple harmonic motion. When the mass is at its maximum distance from the equilibrium position, which of the following statement about it are true? Its acceleration is zero. Its speed is zero. Its elastic potential energy is zero. Its kinetic energy is a maximum. Its total mechanical energy is zero. A fisherman notices that wave crests pass the bow of his anchored boat every 3.0 That is, the period of the wave is three seconds. He measures the distance between r crests to be 6.0 m. How fast are the waves traveling? 1.5 m/s 2.0 m/s 3.0 m/s 4.0 m/s 6.0 m/s At a busy street corner the sound intensity is measured a 1.0 times 10^-5 W/m^2. What is the sound intensity level

Explanation / Answer

1) given equation is in the form of X=Acos(t)

Then =16

2f=16

f=8hz

D is the answer

2) its kinetic energy is maximum.

3) we know v=f and f = 1/T

v=/T

=6m/3sec=2m/s

Option B is answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote