The position of a 0.30-kg object attached to a spring is described by x = (0.29
ID: 1473780 • Letter: T
Question
The position of a 0.30-kg object attached to a spring is described by
x = (0.29 m) cos(0.8t). (Assume t is in seconds.)
(a) Find the amplitude of the motion.
.29 m
(b) Find the spring constant.
1.89 N/m
(c) Find the position of the object at t = 0.34 s.
.201 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m
(d) Find the object's speed at t = 0.34 s.
.398 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s
Need help with c & d, please.
Explanation / Answer
c) X =(0.29 m) cos(0.8pi*t)
For t= 0.34
= (0.29m) cos(0.8*pi*0.34)
= 0.28996 m
d) speed = dx/dt = (0.29 m)*(0.8p)* (-sin(0.8pt))
= -(0.29 m)*(0.8pi)*(sin(0.8pi*0.34))
= -0.0108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.