The position of a 50g oscillating mass is given by x ( t )=( 2.0cm )cos 11 t , w
ID: 1394684 • Letter: T
Question
The position of a 50g oscillating mass is given byx(t)=( 2.0cm )cos 11 t, where t is in seconds.
Part A
Determine the amplitude.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Determine the period.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Determine the spring constant.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Determine the maximum speed.
Express your answer using two significant figures.
Part E
Determine the total energy.
Express your answer using two significant figures.
Part F
Determine the velocity at t = 4.5
A = cmExplanation / Answer
as for simple harmonic motion ,
x(t) = A * cos( w*t)
here , x(t) = 2 * cos(11 t) cm
A)
comparing ,
A = 2 cm
amplitude is 2 xm
B)
as w = 11 rad/s
time period , T = 2pi/w
time period , T = 2pi/11
time period , T = 0.571 s
the time period is 0.571 s
C)
as w = sqrt(k/m)
11 = sqrt(k/.050)
solving for k
k = 6.05 N/m
the spring constant is 6.05 N/m
D)
Vmax = A*w
Vmax = 0.02 * 11
Vmax = 0.22 m/s
the maximum speed is 0.22 m/s
E)
total energy = 0.5 * m * Vmax^2
total energy = 0.5 * 0.050 * 0.22^2
total energy = 1.21 *10^-3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.