The position of a 50 g oscillating mass is given by x(t) = (2.0 cm) cos ((10 s^-
ID: 2078675 • Letter: T
Question
The position of a 50 g oscillating mass is given by x(t) = (2.0 cm) cos ((10 s^-1) t), where t is measured in seconds. Determine (i.) The amplitude. (ii.) The period. (iii.) The spring constant. (iv.) The maximum velocity. (v.) The total energy. (vi.) The velocity at t = 0.40 s. (b.) A building is being knocked down with a wrecking ball, which is a big metal sphere that swings on a 10-m-long cable. You are (very unwisely!) standing directly beneath the point from which the wrecking ball is hung when you notice that the ball has just been released and is swinging directly toward you. How much time do you have to move out of the way?Explanation / Answer
solving first part as second part ia itself a new question
solving first question
x=2cos(10t)
(i)amplitude=2 cm
(ii) w=10
period=2*pi/w=0.63 sec
(iii)w=sqrt(k/m)=10
we got k=100*m=5 N/m
(iv)maximum velocity=wA=0.2 m/s=20 cm/s
(v)Energy=0.5mv^2=1*10^(-3) J
(vi)v=dx/dt=-0.2sin(10t)
at t=0.4 sec
v=0.15 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.