The portion AOB of a mechanism consists of a 400-mm steel rod OB welded to a gea
ID: 2327268 • Letter: T
Question
The portion AOB of a mechanism consists of a 400-mm steel rod OB welded to a gear E of radius 120 mm which may rotate about a horizontal shaft O. It is actuated by a gear D and, at the instant shown, has a clockwise angular velocity of 8 rad/s and a counterclockwise angular acceleration of 40 rad/s^2. Knowing that rod OB has a mass of 3 kg and gear E a mass of 4 kg and a radius of gyration of 85 mm, determine (a) the tangential force exerted by gear D on gear E, and (b) the components of the reaction at shaft O.Explanation / Answer
solution:
1)as here gear E is driven by D,hence tangential force exist between them
2)mass moment of inertia of system is given by
I=Ib+Ie
I=Mb*Kb^2+Me*Ke^2
Kb=L/2=400/2=200 mm
Ke=85 mm
hence result
I=3*.2^2+4*.085^2=.1489 kgm2
4)hence torque exerted on gear if its accelaration is
T=I*a
a=40 rad/s2
T=.1489*40=5.956 N m
5)tangential force is given by
T=Fte*Re
Ft=5.956/.12=49.633 N
6)here force o Nd is equal in magnitude and opposite direction to Fte
Ftd=Fte=49.633 N
7)reaction at O is if gear E is spur gear
Fr=Ft*tan20=18.06 N=radial force
R=(Ft^2+Fr^2)^.5=52.818 N
Fy=0
R-Ro=0
R=Ro=52.818 N
T=Fte*Re=5.956 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.