A mass spectrometer is being used to separate common oxygen-16 from the much rar
ID: 2040493 • Letter: A
Question
A mass spectrometer is being used to separate common oxygen-16 from the much rarer oxygen-18, taken from a sample of old glacial ice. (The relative abundance of these oxygen isotopes is related to climatic temperature at the time the ice was deposited.) The ratio of the masses of these two ions is 16 to 18, the mass of oxygen-16 is 2.66 ? 10?26 kg, and they are singly charged and travel at 2.60 ? 106 m/s in a 1.70 T magnetic field. What is the separation (in m) between their paths when they hit a target after traversing a semicircle?
Explanation / Answer
m16/m18 = 16/18
Given that : m16 = 2.66 x 10-26 kg
(2.66 x 10-26)/m18 = 16/18
m18 = 3 x 10-26 kg
for m16 :
m16 = 2.66 x 10-26 kg
v = 2.6 x 106 m/s
q = 1.6 x 10-19 C
B = 1.70 T
r16 = m16 v/(qB)
r16 = (2.66 x 10-26) (2.6 x 106)/((1.6 x 10-19) (1.70))
r16 = 0.25 m
for m18 :
m18 = 3 x 10-26 kg
v = 2.6 x 106 m/s
q = 1.6 x 10-19 C
B = 1.70 T
r18 = m18 v/(qB)
r18 = (3 x 10-26) (2.6 x 106)/((1.6 x 10-19) (1.70))
r18 = 0.29 m
saperation = r18 - r16 = 0.29 - 0.25 = 0.04 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.