A mass of 9 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is appl
ID: 1883884 • Letter: A
Question
A mass of 9 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is applied to it at 22 degrees below the horizontal, force 2 has a magnitude of 16 N and is applied vertically downward, force 3 has a magnitude of 4 N and is applied vertically upwards, and force 4 has a magnitude of 21 N and is applied in the -x direction to the object. When these forces are applied to the object, the object moves 10 meters in the +x direction and the velocity of the object is 6 m/s in the +x direction. What is the normal force acting on the mass in Newtons? Please show your work
Explanation / Answer
Using 3rd equation of motion,
Acceleration, a= v^2/(2d) = 6^2/(2*10) = 1.8 m/s^2
Considering equilibrium of forces along x axis
ma = F1 cos x - F4
9 x 1.8 = F1 cos 22 - 21
F1= 40.12 N
Normal force given by
N= mg+ F2 + F1 sin x - F3
= 9 x 9.8 + 40.12 sin 22 + 16 - 4
= 115.23 N
=======
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.