A mass of 9 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is appl
ID: 1883901 • Letter: A
Question
A mass of 9 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is applied to it at 28 degrees below the horizontal, force 2 has a magnitude of 22 N and is applied vertically downward, force 3 has a magnitude of 4 N and is applied vertically upwards, and force 4 has a magnitude of 21 N and is applied in the -x direction to the object. When these forces are applied to the object, the object moves 9 meters in the +x direction and the velocity of the object is 6 m/s in the +x direction. What is the normal force acting on the mass in Newtons?
Explanation / Answer
Using 3rd equation of motion,
Acceleration, a= v^2/(2d) = 6^2/(2*9) = 2 m/s^2
Considering equilibrium of forces along x axis
ma = F1 cos x - F4
9 x 2 = F1 cos 28 - 21
F1= 44.17 N
Normal force given by
N= mg+ F2 + F1 sin x - F3
= 9 x 9.8 + 44.17 sin 28 + 22 - 4
= 126.94 N
=======
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.