A mass of 9 kg with initial velocity 10 m/s travels through a wind tunnel that e
ID: 1917330 • Letter: A
Question
A mass of 9 kg with initial velocity 10 m/s travels through a wind tunnel that exerts a constant force 8 N for a distance 2m. It climbs a frictional incline of height 3 m inclined at an angle 12, then moves along a second frictional surface of coefficient 0.19 before coming to rest. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . If the first frictional surface has a coefficient of 0.21 for a distance 0.5 m, how far does it slide along the second frictional region before coming to rest? Answer in units of mExplanation / Answer
use the energy method! inital kinetic energy is 1/2 * 6 * 17 * 17 = 867 J work done by wind tunnel is 5*2.5 = 12.5 J total energy is 879.5 J energy lost in climbing the incline 6*g*2.4 = 141.12 J energy lost in friction of incline 0.21*6*9.8*cos15*1 = 11.92 J energy left in the mass is : 879.5 - 141.12 - 11.92 = 726.38 this energy is sued up in the 2nd fricitonal surface 0.16 * 6 * 9.8 * d = 726.38 d = 726.38/(0.16*6*9.8) = 77.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.