A mass of 9.22 kg gains 506 J of gravitational potential energy. To what height
ID: 1581885 • Letter: A
Question
A mass of 9.22 kg gains 506 J of gravitational potential energy. To what height was it lifted?
a.) 5.6m
b.) 55m
c.) 27m
d.) 4.6m
A car of mass 1290 kg is traveling along a horizontal road. During a span of 8.9 seconds, the car accelerates from 10.0 m/s to 16.5 m/s. How much work does the car's engine perform on the car during this time?
a.) 791 kj
b.) 111 kj
c.) 692 kj
d.) 340 kj
A non-uniform force is applied to an object as it travels across a linear axis. The graph shows how the magnitude of the force changes with the object's displacement. To which real-life situation does the graph best apply?
a.) twirling a ball at the end of a rope
b.) stretching a spring
c.) launching a cannonball
d.) pushing a box across the floor at constant speed
a.) twirling a ball at the end of a rope
13 12 10 4 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 13 14 15 16 x Distance of displacement (m)Explanation / Answer
here,
mass of grains , m = 9.22 kg
let the height to it was lifted be h
gravitational potential energy , PE = 506 J
m * g * h = 506
9.22 * 9.81 * h = 506
solving for h
h= 5.6 m
the height to which it was lifted is a) 5.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.