Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MOTION OF ACCELERATING TRUCK A truck on a flat road accelerates from rest at a c

ID: 2039196 • Letter: M

Question

MOTION OF ACCELERATING TRUCK A truck on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a distance of 100 m in 5 s. The mass of the truck is 1000 kg. What is the acceleration of the truck? m/s2 A: 4.5226B: 6.0150 C: 8D: 10.6400 Submit Answer Tries 0/3 What is the net force on the truck? N A: 8000OB: 11600C: 16820D: 24389 Submit Answer Tries 0/3 The truck is now loaded with heavy equipment and has a NEW total mass of 1400 kg If the same net force is applied to the car as calculated above, then what would be the new acceleration of the truck? m/s2 | A: 4.5600| B: 5.70001 C: 7.1250| D: 8 90621 Submit Answer Tries 0/3 With this new acceleration, how much time would it take the (heavier) truck to travel 100 m starting from rest? s A 3.6030 31000 ( A: 3.6838 CB: 4.3100 C: 5.0427 D: 5.9000 Submit Answer Tries 0/3 What would be the speed of the (heavier) truck when it reaches this point? m/s A: 16.1712 B: 23.4483 C: 34 D: 49.3000 Submit Answer Tries 0/3 Post Discussion

Explanation / Answer

A.

d = u*t + 0.5*a*t^2

u = 0

t = 5 sec & d = 100 m

100 = 0*5 + 0.5*a*5^2

a = 100*2/25 = 8 m/sec^2

Part B

From newotn's second law

Fnet = m*a

Fnet = 1000*8 = 8000 N

Part C

Now M = 1400 kg

Fnet = 8000 N

Fnet = M*a1

a1 = Fnet/M = 8000/1400 = 5.700

Part D

d = u*t + 0.5*a1*t^2

100 = 0*t + 0.5*5.70*t^2

t = sqrt (100*2/5.70) = 5.90 sec

Part E

V = u + a*t

V = 0 + 5.700*5.900

V = 33.63 = 34 m/sec

Please Upvote.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote