A sphere of mass M1-2.12 kg tied to a string of negligible mass is released from
ID: 2038288 • Letter: A
Question
A sphere of mass M1-2.12 kg tied to a string of negligible mass is released from rest, then it hit a sphere of mass M2 is initially at rest. The collision is elastic. If M1 is released when 33.8° and the length of the string is L 3.44 m. 6.92 kg, which M2 a) Determine the speed of M1 just before the collision 3.376 m/s You are correct. Your receipt no. is 167-5152 b) Determine the speed of M1 just after the collision -6.92 m/s Submit Answer Incorrect. Tries 4/10 Previous Tries c) Determine until what height ill rise up M2 after the collision Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
Given
M1 = 2.12kg,M2 = 6.92 kg
theta = 33.8 degrees
L = 3.44 m
when M1 is released from a height h = L(1- cos theta )
h = 3.44(1- cos 33.8) m = 0.5814134 m
by conservation of energy
mgh = 0.5*mv^2 before colliding M2
M1*g*h = 0.5*M1*v^2
V = sqrt(2*g*h)
V = sqrt(2*9.8*0.5814134) m/s = 3.376 m/s
b) the collision is elastic collision
the conservation of momentum the speed of the M1 after the collision is zero imparting the momentum to M2 and reaches to aheight h2
that is 2.12*3.376 = 6.92*V2 ==> V2 = 1.03427 m/s
c)
so that 0.5*M2*V2^2 = M2*g*h2
h2 = 0.5*V2^2 / g
h2 = 0.5*1.03427^2 /9.8 m = 0.054577267 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.