A speedboat moves on a lake with initial velocity vector v_1, x = 9.23 m/s and v
ID: 1653264 • Letter: A
Question
A speedboat moves on a lake with initial velocity vector v_1, x = 9.23 m/s and v_1, y = -2.37 m/s, then accelerates for 6.35 seconds at an average acceleration of a_av, x = -0.101 m/s^2 and a_av, y = 0.105 m/s^2. What are the components of the speedboat's final velocity, v_2, x and v_2, y? v_2, x = m/s v_2, y = m/s Find the speedboat's final speed. m/s Three people pull simultaneously on a stubborn donkey. Jack pulls directly ahead of the donkey with a force of 72.9 N, Jill pulls with 69.1 N in a direction 45 degree to the left, and Jane pulls in a direction 45 degree to the right with 113 N. (Since the donkey is involved with such uncoordinated people, who can blame it for being stubborn?) Find the magnitude of the net force the people exert on the donkey. N What is the direction of the net force? Express this as the angle from straight ahead between 0 degree and 90 degree, with a positive sign for angles to the left and a negative sign for angles to the right. degreeExplanation / Answer
V1x = 9.23 m/s
avx = - 0.101
t = 6.35 sec
using the equation
V2x = V1x + avx t
V2x = 9.23 + (- 0.101) (6.35) = 8.6 m/s
V1y = - 2.37 m/s
avy = 0.105
t = 6.35 sec
using the equation
V2y = V1y + avy t
V2y = - 2.37 + (0.105) (6.35) = - 1.7 m/s
final speed is given as
V2 = sqrt(V2x2 + V2y2) = sqrt((8.6)2 + (- 1.7)2) = 8.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.