A speedboat moves on a lake with initial velocity vector V1x= 9.27m/s and V1y= -
ID: 2227005 • Letter: A
Question
A speedboat moves on a lake with initial velocity vector V1x= 9.27m/s and V1y= -2.83m/s, then accelerates for 5.79s at an average acceleration of Ax= -0.106m/s^2 and Ay= 0.105m/s^2. What are the components of the speedboat's final velocity, V2x and V2y? What is the speedboat's final speed???Explanation / Answer
By v = u + at =>v(x) = u(x) + a(x) x t =>v(x) = 9.23 - 0.109 x 6.69 =>v(x) = 8.50 m/s & v(y) = u(y) + a(y) x t =>v(y) = -2.81 + 0.101 x 6.69 =>v(y) = -2.13 m/s Now by v = v[{v(x)}^2 + {v(y)}^2] =>v = v[(8.50)^2 + (-2.13)^2] =>v = 8.76 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.