Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A speedboat of mass 525 kg (including the driver) is tethered to a fixed buoy by

ID: 776836 • Letter: A

Question

A speedboat of mass 525 kg (including the driver) is tethered to a fixed buoy by a strong 32.9-m cable. engine, makes a lot of noise, and runs the boat in circles around the buoy with the cable supplying all the e tension of the cable is steady at 1.37 x 104 N, with what force is the boat's engine pushing the boat? Different physics textbooks treat drag force somewhat differently and use different formulas. For the where vdenotes the boat's speed. Ignore any drag force on the cable on the boat to be (450 kg/m)× Number

Explanation / Answer

mv^2/r = T

525 x v^2 / 32.9 = 13700

v = 29.30 m/s

drag force = 450v^2

drag force = 450 x (29.30)^2

draag force = 3.8634 x 10^5 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote