A sphere of mass M 1 = 2.04 kg tied to a string of negligible mass is released f
ID: 1283831 • Letter: A
Question
A sphere of mass M1 = 2.04 kg tied to a string of negligible mass is released from rest, then it hit a sphere of mass M2 = 6.62 kg, which is initially at rest. The collision is elastic. If M1 is released when ? = 28.2 and the length of the string is L = 3.60 m.
a) Determine the speed of M1 just before the collision.
b) Determine the speed of M1 just after the collision.
c) Determine until what height will rise up M2 after the collision?
A sphere of mass M1 = 2.04 kg tied to a string of negligible mass is released from rest, then it hit a sphere of mass M2 = 6.62 kg, which is initially at rest. The collision is elastic. If M1 is released when ? = 28.2½ and the length of the string is L = 3.60 m. a) Determine the speed of M1 just before the collision. b) Determine the speed of M1 just after the collision. c) Determine until what height will rise up M2 after the collision?Explanation / Answer
a) Use conservation of mechanical energy and solve for velocity of M1:
1/2mv^2=mgh
Height (h)=L(1-Cos?), which gives us the following:
1/2mv^2=mg[L(1-Cos?)]
Masses are on both sides of the equation and the equation becomes:
1/2v^2=g[L(1-Cos?)]
Where
g=9.8m/s^2
L=3.60 m
? = 28.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.