A speedboat of mass 529 kg (including the driver) is tethered to a fixed buoy by
ID: 1415244 • Letter: A
Question
A speedboat of mass 529 kg (including the driver) is tethered to a fixed buoy by a strong 31.9-m cable. The boat's owner loves high speed, but doesn't really want to go anywhere. So he revs up the boat's engine, makes a lot of noise, and runs the boat in circles around the buoy with the cable supplying all the necessary centripetal force. When the tension of the cable is steady at 1.33 × 104 N, with what force is the boat's engine pushing the boat? Different physics textbooks treat drag force somewhat differently and use different formulas. For the present purpose, take the water's drag force on the boat to be (450 kg/m)× v2, where v denotes the boat's speed. Ignore any drag force on the cable.
Explanation / Answer
Here, tension = mv²/r
13300 N = 529kg * v² / 31.9m. so
v² = 802 m²/s²
Then engine force
F = 450kg/m * 802m²/s² = 360610 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.