An overly elaborate machine to eliminate James Bond is shown below. Bond is trap
ID: 1850679 • Letter: A
Question
An overly elaborate machine to eliminate James Bond is shown below. Bond is trapped in a cage sandwiched between two compressing arms that act on the cage at points C and D. A tank centered above point A is being filled with water at a rate of 1 liter/second. If the cage can only support up to 10 kN of compressive force, how long does James Bond have to escape the cage before his demise? Useful information: - Assume external forces only at points A B C and D. - The density of water is 1000 kg/m3 - Figure is NOT drawn to scale.
Explanation / Answer
torque about pivot weight of tank * 15=force on cage * 5 so weight of tank * 3=force on cage weight of tank=10000/3 N as rate of filling=1 liter/s mass of water required=10000/(3*9.8)=340.13 kg mass of water filled per second= 1kg so bond has 304.13 sec to escape hurry up bond :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.