An oscillator consists of a block of mass 1.00 kg connected to a spring. When se
ID: 1675538 • Letter: A
Question
An oscillator consists of a block of mass 1.00 kg connected to a spring. When set intooscillation with amplitude 49.0 cm, it is observed to repeat its motionevery0.600 s. (a) Find the period.s
(b) Find the frequency.
hz
(c) Find the angular frequency.
rad/s
(d) Find the spring constant.
N/m
(e) Find the maximum speed.
m/s
(f) Find the maximum force exerted on the block.
N (a) Find the period.
s
(b) Find the frequency.
hz
(c) Find the angular frequency.
rad/s
(d) Find the spring constant.
N/m
(e) Find the maximum speed.
m/s
(f) Find the maximum force exerted on the block.
N
Explanation / Answer
a) Time period is T= 0.600 s b) Frequency is f =1/T =1/(0.600 s) = 1.67 Hz c) The angular frequency is =2f = 2(1.67 Hz) =10.493 rad/s d) The spring constant is k = m2 Here m = 1.00 kg e) The maximum speed is vmax = A Here A = 0.49 m f) The maximum force excerted on the block is Fmax =mA2 Substitute the values. Substitute the values.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.