An oscillator consists of a block of mass 0.450 kg connected to a spring. When s
ID: 1675427 • Letter: A
Question
An oscillator consists of a block of mass 0.450 kg connected to a spring. When set intooscillation with amplitude 25.0 cm, it is observed to repeat its motionevery 0.800 s. (a) Find the period.s
(b) Find the frequency.
hz
(c) Find the angular frequency.
rad/s
(d) Find the spring constant.
N/m
(e) Find the maximum speed.
m/s
(f) Find the maximum force exerted on the block.
N (a) Find the period.
s
(b) Find the frequency.
hz
(c) Find the angular frequency.
rad/s
(d) Find the spring constant.
N/m
(e) Find the maximum speed.
m/s
(f) Find the maximum force exerted on the block.
N
Explanation / Answer
Mass m = 0.45 kg
Amplitude A= 25 cm =0.25 m
Time taken to repeat the motion t = 0.8 s
(a). Period T = t = 0.8 s
(b). Frequency f = 1/T = 1.25 Hz
(c). Angular frequency w = 2(pi) f
= 7.853 rad / s
(d).Spring constant k = mw^ 2
= 27.75 N / m
(e). Maximum speed v = Aw
= 1.963 m / s
(f).maximum force F = kA
= 6.9375 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.