An oscillator consists of a block attached to a spring(k=400N/m). At some time t
ID: 1677569 • Letter: A
Question
An oscillator consists of a block attached to a spring(k=400N/m). At some time t, the position (measured from theequilibrium position), velocity, and accelaration of the block arex = 0.190m, v = -13.6m/s, and a = -123 cm/s2. a) What is the frequency of the oscillation? b) What is the mass of the block? Ignore the mass of thespring.) c) What is the amplitude of the motion? An oscillator consists of a block attached to a spring(k=400N/m). At some time t, the position (measured from theequilibrium position), velocity, and accelaration of the block arex = 0.190m, v = -13.6m/s, and a = -123 cm/s2. a) What is the frequency of the oscillation? b) What is the mass of the block? Ignore the mass of thespring.) c) What is the amplitude of the motion?Explanation / Answer
Position x = 0.019 m
Velocity v = -13.6 m / s
Accleration a= -123 cm / s^ 2
= -1.23 m / s^ 2
(a). frequency of oscillations f = ?
We know a = xw^ 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.