Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An oscillator consists of a block attached to a spring (k = 440.0 N/m). At some

ID: 2207897 • Letter: A

Question

An oscillator consists of a block attached to a spring (k = 440.0 N/m). At some time t the position (measured from the system's equilibrium location),velocity, and acceleration of the block are x = 0.65 m, v = -15.00 m/s and a = -135.0 m/s2.

What is the frequency? 2.294 Hz

What is the mass of the block? 2.119 kg

What is the amplitude of oscillation for the motion? Hint: sine squared plus cosine squared is one, add (the angular frequency times the displacement function) squared to the square of the velocity function

help w/ c

Explanation / Answer

Force: k = 230 N/m Acceleration: x = 0.134 Velocity: v= -16.1 m/s Amplitude: a= -130 m/s^2 A) The frequency is equal to 1/2pi * the square root (k/m). 1/2pi* sq rt(230/mass) You find what the mass is by solving B first B) Formula: F=Ma 230 N/m = M(-130 m/s^2) solve to find M C) Amplitude is half the distance between your max and min numbers when you graph it...but this part has me confused Im not 100% sure this is 100% correct, but I looked up formulas for you and this is what I came up with. Hopefully someone else can give you a point blank answers along with the formulas that is actually good at physics.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote