A 1000 kg car is pulling a310 kg trailer. Together, the car andtrailer have an a
ID: 1670100 • Letter: A
Question
A 1000 kg car is pulling a310 kg trailer. Together, the car andtrailer have an acceleration of 2.13m/s2 in the forward direction. Neglecting frictionalforces on the trailer, determine the following (including sign).(a) the net force on the car1 N
(b) the net force on the trailer
2 N
(c) the force exerted by the trailer on the car
3 N
(d) the resultant force exerted by the car on the road magnitude 4 N direction 5° (counterclockwise from the positivex axis) magnitude 4 N direction 5° (counterclockwise from the positivex axis)
Explanation / Answer
a, F1=a*(M+m)=2.13*(1000+310)=2790.3 N b,F2=a*m=310*2.13=660.3N c,F3=F2-F1=2790.3-660.3=2130 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.