A 100.0 g sample of an unknown metal at 90.0 degree C is thrown into a calorimet
ID: 992842 • Letter: A
Question
A 100.0 g sample of an unknown metal at 90.0 degree C is thrown into a calorimeter containing 50.0 g of water at 25.0 degree C. After the system comes to equilibrium, the temperature is 31 6 degree C. If no heat is lost to the environment or the calorimeter, calculate the heat capacity of the metal The heal capacity of water is 4.184 J/gK. A gas occupies a volume of 0.600 L at 36 degree C and 1.00 atm pressure. What will its volume be at 0 degree C and 150.0 mmHg? Calculate the mass density of a sample of argon gas at -15.0 degree C and. 10.0 atm in a 1.00 L flask.Explanation / Answer
8) the gas occupies volume of 0.600 L at 36 0c and 1.0 atm pressure ,
now we will calculate the Volume at 00c and 150 mm of hg pressure,
we know the ideal gas low = PV=nRT,
here we will first caculate the n (moles) using the formula as,
n= PV/RT,
BY PUTTING THE vALUES TO THE FORMULA,
n= 1.0*0.600L/0.0820*309 k, ( 36+273=309 K),
n=0.600/25.338,
n=0.02367 moles ,
NOW WE CAN CALCULATE THE Volume at 0 0 cand at 150.0 mm oF hg,
Here we need to convert mm of hg to ATM,
150 MM OF HG = 0.1973 ATM,
V= nRT/P, BY putting the values to equation,
V=0.02367*0.0820*273 K/0.1973,
V= 0.5298/0.1973,
v=2.6856 L,
9) by using ideal gas low ,
PV=nRT,
WE will calculate the moles first , (n),
n= PV/RT,
PUTTING THE VALUES ,
n= 10.0*1L/0.0820*258 k, (-15 0 C=258 K),
n= 10.0 /21.156,
n= 0.4726 moles of Argon,
from That we can calculate the mas sof argon as,
mol wt of argon = 39.948 ,
mass = moles*mol wt,
mass = 0.4726*39.948,
= 18.47 gms of argon ,
then we can calculate the density as,
density = mass / Volume,
density= 18.47/1.0 L,
= 18.47 gm/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.