A 100 kg mass is pulled along a ric onless surface by a horizontal orce F such h
ID: 1578010 • Letter: A
Question
A 100 kg mass is pulled along a ric onless surface by a horizontal orce F such hat its acceleration s 50 m s2 A 20 g mass slides a ng the top ort e 10 m/s2. (It thus slides backward relative to the 100 kg mass.) e mass and as an acce eration of a2 Frictionless surface (a) What is the frictional force exerted by the 100 kg mass on the 20 kg mass? N--Select-#1 (b) What is the net force acting on the 100 kg mass? NI -Select- What is the force F? N (to the right) (c) After the 20 kg mass falls off the 100 kg mass, what is the acceleration of the 100 kg mass? (Assume that the force F does not change.) m/s2 (to the right)Explanation / Answer
(a)
frictional force on 20 kg , f = 20*2 = 40 N
to the left
(b)
Fnet = 100*5 = 500 N
Fnet = F - f
500 = F - 40
F = 540 N
(c)
acceleration a = F/100 = 540/100 = 5.4 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.