A 100-watt light bulb radiates energy at a rate of 100 J/s. (The watt, a unit of
ID: 1053912 • Letter: A
Question
A 100-watt light bulb radiates energy at a rate of 100 J/s. (The watt, a unit of power or energy over time, is defined as 1 J/s.) If all of the light emitted has a wavelength of 525 nm, how many photons are emitted per second? Express your answer to three significant figures. radiation = 3.78 middot 10^-24 Part B The energy required to dislodge electrons from sodium metal via the photoelectric effect is 275 kJ/mol. What wavelength of light in nanometers has sufficient energy per photon to dislodge an electron from the surface of sodium? Express the wavelength in nanometers to three significant figures.Explanation / Answer
basis = 1 second
Etotal = 100 J
WL = 525 nm = 525*10^-9 m
Eparticle = hc/WL
so..
h = Planck Constant = 6.626*10^-34 J s
c = speed of particle (i.e. light) = 3*10^8 m/s
Eparticle = energy per particle J/photon
substitute
Eparticle = hc/WL = ( 6.626*10^-34)(3*10^8)/(525*10^-9 ) = 3.786285*10^-19 J
so..
Total energy is 100 J
particles = Etotal / Eparticle = (100)/(3.786285*10^-19) = 2.6411*10^20 particles per second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.