A 1000 kg car is moving at a constant speed of 7m/s when it hits the back bumper
ID: 1991779 • Letter: A
Question
A 1000 kg car is moving at a constant speed of 7m/s when it hits the back bumper of another car with 1200 kg of mass moving in the same direction at a constant speed of 6 m/s. as a result of the collision both bumpers get coupled.what is the combined mass of both cars?
what is the combined weight of both cars?
what is the total momentum of the system before and after the collision?
what is the speed of both cars after the collision?
what is the combined kinetic energy of both cars after the collision?
Explanation / Answer
combined mass = 2200kg combined wt = 2200 *9.8 = 21560 total momentum before and after colision= 14200 kg m/sec combined speed = 7000+ 7200 /22006.454 m/sec = 6.454 m/sec combined KE = 0.5* 2200* (6.454)^2 = 45.819 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.