A 1000 kg container is pushed by a small truck across a flat concrete surface. U
ID: 1413846 • Letter: A
Question
A 1000 kg container is pushed by a small truck across a flat concrete surface. Us is 0.4 and Uk is 0.2 . The minimum force need to start moving is how man N? The normal force is ? Maintaining the same force the container begins to move, it's will accelerate at how many m/s^2 A 1000 kg container is pushed by a small truck across a flat concrete surface. Us is 0.4 and Uk is 0.2 . The minimum force need to start moving is how man N? The normal force is ? Maintaining the same force the container begins to move, it's will accelerate at how many m/s^2Explanation / Answer
The minimum force need to start moving = usN
= us * mg
= 0.4 * 1000 * 9.8
= 3920 N
The normal force is = mg
= 1000 * 9.8 = 9800 N
it's will accelerate at = (9800 - 0.2 * 1000 * 9.8)/1000
= 7.84 m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.