A conducting plate with a uniform surface charge density s = +5.1 x 10 -8 C/m 2
ID: 1666335 • Letter: A
Question
A conducting plate with a uniform surface charge densitys = +5.1 x 10-8C/m2 is spaced a distance d = 2 cm above andparallel to an identical plate with uniform surface charge density-s. The spacing d issmall compared to the x- and z-dimensions of theplates.
(a) What is the y-component of the electric fieldmidway between the plates and far from the edges of the plates?
Ey = V/m
(b) What is the electric potential of the top plate relative tothe bottom plate?
V1 - V2 = V
(c) A particle of mass m = 5 g and charge Q =-5 x 10-3 C rests at the bottom side of the top plate.How much work would have to be done on the particle to bring it tothe bottom plate? (Ignore gravity.)
W = J
(d) If the same particle is subsequently released at rest fromthe bottom plate, with what speed will it impact the top plate?
v = m/s
(e) Suppose instead the upper plate was moved closer to thelower plate, reducing the spacing to d' = 1.2 cm, withoutchanging the net charges on the upper or lower plates. What wouldthe impact speed be if the same particle were released at rest fromthe lower plate in this case?
v' = m/s
Explanation / Answer
(a) What is the y-component of the electric fieldmidway between the plates and far from the edges of the plates?
Ey = - 2 x/ 2o = - /o = -5763 V/m
(b) What is the electric potential of the top plate relative tothe bottom plate?
V1 -V2 = E d =115 V
(c) A particle of mass m = 5 g and charge Q =-5 x 10-3 C rests at the bottom side of the top plate.How much work would have to be done on the particle to bring it tothe bottom plate? (Ignore gravity.)
W = |V x q| = 0.575J
v = (2V |q| / m)= 15.2 m/s
v' = (2V' |q| / m)= 11.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.