A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as show
ID: 1903209 • Letter: A
Question
A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.90 T. Assume = 39 cm and R = 9.1 ?.
(a) At what constant speed should the bar move to produce an8.4mA current in the resistor?
m/s
What is the direction of this induced current?
into screen, out of screen, clockwise, counterclockwise
(b) At what rate is energy delivered to the resistor?
mJ/s
(c) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.
Explanation / Answer
(a)
I =BLV/R
8.4*10^-3 = 2.9*0.39*V/9.1
V = 0.0676 m/s
direction of this induced current is counterclockwise
(b)
E =I^2*R = (8.4*10^-3)^2*9.1 = 0.642 mJ/s
(c)
Origin of energy being delivered to resistor is from magnetic field.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.