A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as show
ID: 1903550 • Letter: A
Question
A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 3.10 T. Assume = 36 cm and R = 8.8 ?. http://www.webassign.net/sercp8/20-p-024.gif (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.6 mA current in the resistor? m/s What is the direction of this induced current? (b) At what rate is energy delivered to the resistor? mJ/s (c) Explain the origin of the energy being delivered to the resistor.Explanation / Answer
E= BLV I= E/R = BLV/R= 3.10 X 0.36 X v/ 8.8 = 0.0086 v=0.0678 m/s energy delivered = I^2 R= 6.5X10^-4 W. the energy is delivered from the current , which is the result of the induced emf in the rod due to the changein the magnetic field enclosed by the lop formed by rod and rails.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.