A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as show
ID: 2011078 • Letter: A
Question
A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.90 T. Assume = 38 cm and R = 9.1 .
(a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.7 mA current in the resistor?
m/s
(b) At what rate is energy delivered to the resistor?
mJ/s
A conducting bar of length moves to the right on two frictionless rails, as shown in the figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 2.90 T. Assume = 38 cm and R = 9.1 ohm. (a) At what constant speed should the bar move to produce an 8.7 mA current in the resistor? m/s (b) At what rate is energy delivered to the resistor? mJ/sExplanation / Answer
Magnetic field B = 2.90 T Resistance R = 9.1 Length l = 38 cm = 0.38 m (a) Current I = 8.7 mA = 8.7*10^-3 A Speed v = IR/Bl = (8.7*10^-3 A* 9.1 )/( 2.90 T *0.38 m) = 0.0718 m/s (b) Energy delivered rate P = I^2 R = ( 8.7*10^-3 A)^2 ( 9.1 ) = 0.688 mJ/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.