Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strike
ID: 1598365 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations.
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.09) at an angle of = 36.4° with respect to the normal (see figure below).
(a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface.
__°
(b) Find the refracted angle at the bottom surface.
__°
(c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted.
__cm
(d) Calculate the speed of light in the glass.
__m/s
(e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block.
__s
(f) Is the travel time through the block affected by the angle of incidence?
__Yes, a slightly larger angle will decrease the travel time.
__No
__Yes, a slightly larger angle will increase the travel time.
2.00 cm.Explanation / Answer
given that
angle i=36.4 degree
thickness t=0.02 m
refractive index=1.09
step;2
now we find the angle of refraction at top surface and angle of incidence at bottom surface
the angle of refraction at top surface=angle of incidence at bottom surface r=90- i=90-36.4=53.6 degree
step;3
now we find the angle of refracted angle at bottom surface
the angle of refracted bottom surface =90-53.6=36.4 degree
step;4
now we find the lateral displacement
leteral displacement d=t {sin(i-r)/cosr}
=0.02*sin(36.4-53.6)/cos53.6
=0.00997 m=0.997 cm
step;5
now we find the speed of the light in glass
the speed of the light in glass v=3*10^8/1.09=2.75*10^8 m/s
step;6
now we find the time required to light passing through the glass
the time t=lateral displacement/2.75*10^8=9.97*10^-3/2.75*10^8=3.63*10^-11 sec
step;6
yes the angle of incidence is large lateral distance is also large so the time is increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.