Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s
ID: 1455923 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s). A car starts from rest and then accelerates uniformly to a linear speed of 16 m/s in 44 s. If the tires have a radius of 27 cm, what are the magnitudes of the average linear acceleration of a tire, the angular acceleration of a tire, the angular displacement of a tire from t = 0 to 44 s, and the total distance traveled by a point on the edge of a tire? (a) the average linear acceleration of a tire m/s2 (b) the angular acceleration of a tire rad/s2 (c) the angular displacement of a tire from t = 0 to 44 s rad (d) the total distance traveled by a point on the edge of a tire (Ignore the linear motion.) m
Explanation / Answer
given that intial speed u=0
final speed v=16m/s
time taken t=44s
radius f the tire is r=0.27m
a) from kinematic relation
v=u+at
16=0+a*44
a=16/44
=0.3636m/s^2
b) angular accleration =a/r
=0.3636/0.27
=1.347 rad/s^2
from the kinematic relation
linear distance travelled
s=ut+1/2at^2
=1/2*0.3636*44^2
=351.96m
c) the angular displacement is
=s/r
=351.9648/0.27
=1303.57 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.