Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s
ID: 1416774 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s). A barge on a still lake is moving toward a bridge at 10.0 m/s. When the bridge is 38.0 m away, the pilot slows the boat with a constant acceleration of 0.82 m/s2.
(a) Use x = x0 + v0t + 1 2 at2 to find the time it takes the barge to reach the bridge. Note that you will obtain two answers! (Enter your answers from smallest to largest.)
t1 = s
t2 = s
(b) Find the final velocity for each time using v = v0 + at.
v(t1) = m/s
v(t2) = m/s
Explanation / Answer
a)
Xo = 0 m
X = 38
a = - 0.82
Vo = 10 m/s
Using the equation
X = Xo + Vo t + (0.5) a t2
38 = 0 + 10 t + (0.5) (- 0.82) t2
t = 4.71 sec and 19.7 sec
b)
V = Vo + at
at t = 4.71 sec
V = 10 + (-0.82) (4.71) = 6.14 m/s
at t = 19.7 sec
V = 10 + (-0.82) (19.7) = - 6.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.