Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strike
ID: 1788436 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n-1.82) at an angle of = 31.6" with respect to the normal (see figure below). 2.00 cm (a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface. (b) Find the refracted angle at the bottom surface. (c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted (d) Calculate the speed of light in tht glass. (e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block cm m/sExplanation / Answer
a) form snells law
n1sin(theta1) = n2 sin(theta2)
theta2 = sin^-1(1*sin31.6/1.82) = 16.73 degrees
b) at the bottom
theta3 = sin^-1(1.82sin16.73/1) = 31.6 degrees
c) hcos16.73 = 2
h = 2.09 cm
sin(31.6-16.73) = d/2.09
d = 0.54 cm
d) vg = c/ng = 3*10^8/1.82 = 1.65*10^8 m/s
e) t = d/v = 2.09*10^-2/1.65*10^8 = 1.27*10^-10 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.