A 12.4 F capacitor is connected through a 0.890 M resistor to a constant potenti
ID: 1560789 • Letter: A
Question
A 12.4 F capacitor is connected through a 0.890 M resistor to a constant potential difference of 60.0 V.
Part A
Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5.0 s, 10.0 s, 20.0 s, and 100.0 s.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Part B
Compute the charging currents at the same instants.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Explanation / Answer
time constant= RC = 0.890 x 10^6 (12.4 x 10^-6) = 11.036
Q ( max charge) = 60 (12.4 x 10^-6) = 74.4 x 10^-6 C
Q ( 0 sec)= 74.4 x 10^-6 ( 1- e^ 0) = 0 C
Q ( 5 sec)= 74.4 x 10^-6 ( 1- e^ -5/ 11.036) = 74.4 x 10^-6 (1- 0.6357) = 27.104 x 10^-6 C
Q (10)= 74.4 x 10^-6 ( 1- e^ -10/11.036) = 74.4 x 10^-6 ( 1-0.404) = 44.34 x 10^-6 C
Q (20)= 74.4 x 10^-6 ( 1- e^-20/ 11.036) =74.4 x 10^-6 (1-0.163) =62.27 x 10^-6 C
Q( 100 sec) = 74.4 x 10^-6 ( 1- e^-100/ 11.036) =74.4 x 10^-6 C apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.