A 12.0 g wad of sticky clay is hurled horizontally at a 110 g wooden block initi
ID: 1693535 • Letter: A
Question
A 12.0 g wad of sticky clay is hurled horizontally at a 110 g wooden block initially at rest on a horizontal surface. The clay sticks to the block. After impact, the block slides 7.50 m before coming to rest. If the coefficient of friction between the block and the surface is 0.850, what was the speed of the clay immediately before impact?xxxxx104.328 is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s xxxxx
Explanation / Answer
Given that the mass of clay is m = 12.0 g = 0.012 kg Mass of wooden block is M = 110 g = 0.110 kg Distance traveled by the block and clay before coming to rest is S = 7.50m The coefficient of friction between the block and the surface is n = 0.850 ------------------------------------------------------------------------------------------- Let u be the speed of clay before collision Let v be the speed of the block and the clay. Apply conservation of momentum before and after collision mu + M(0) = (m + M)v -----------------(1) ------------------------------------------------------------------------------------------ Since the two bodies moving on the rough horizontal surfce, the acceleration of the two bodies is a = - ng ----------(2) (Since there is no external force other than the frictional force) but from equation of motion acceleration is a = (V^2 - v^2) / 2S a = (0 - v^2) / 2S ----------- (3) From equations (1) and (2) we get v^2 / 2S = ng v = (2ngS)^1/2 = (2*0.85*9.8m/s^2*7.50)^1/2 = 11.17 m/s Substitude this value in eqation (1) we get u = (m + M)(11.17 m/s) / m u = (1 + M/m)(11.17 m/s) u = 113.56 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.