A 12.0 g rifle bullet is fired with a speed of 740 m/s into a ballistic pendulum
ID: 2186121 • Letter: A
Question
A 12.0 g rifle bullet is fired with a speed of 740 m/s into a ballistic pendulum with a mass of 8.00 kg, suspended from a light and long cord. Ignore air resistance. Compute the initial kinetic energy of the bullet Compute the kinetic energy of the bullet and block after the bullet got stuck in the block Compute the max height through which the block would riseExplanation / Answer
(a) the energy is: E=mv^2/2=3285.6 J (b) use conservation of momentum to find a speed of a pendulum: m1v=(m1+m2)u --> u=m1v/(m1+m2)=1.1 m/sec --> energy of the pendulum E=m2*u^2/2=4.91 J (c) use conservation of energy: initial block kinetic energy is transfered to the potential energy mgh=4.91 --> h=0.062m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.