A 12.0 V dc battery having no appreciable internal resistance, a 154.0 resistor,
ID: 1875284 • Letter: A
Question
A 12.0 V dc battery having no appreciable internal resistance, a 154.0 resistor, an 11.0 mHinductor, and an open switch are all connected in series.
A.) After the switch is closed, what is the time constant for this circuit ? = __________ us
B.) After the switch is closed, what is the maximum current that flows through it ? Imax = ________ A
C.) What is the current 73.9 s after the switch is closed ? i = _________ A
D.) After the switch is closed, what is the maximum energy stored in the inductor? Umax = ________ uJ
Explanation / Answer
1)
time constant T = L/R
T = 11*10^-3/154
T = 71.42us
2)
After a long time the inductor will appear to be a short circuit, and the maximum current is
I = V/R
I = 12/154
I = 0.078 A
3)
i = Io*(1 - e-t/T)
i = 0.078*(1 - e-71.42/71.42)
i = 0.05A
4)
W = L*I^2/2
W = 11*10^-3*(0.05)^2/2
W = 1.375x10^-5J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.