A flat rectangular coil of the circular with radius a=10cm consisting of N=100 l
ID: 1555750 • Letter: A
Question
A flat rectangular coil of the circular with radius a=10cm consisting of N=100 loops of wire, carrying a current of I=.1A is placed in a uniform magnetic field B=.01T that is making an angle theta = 20 degreees with the plane of the current loop. What is the value of the magnetic moment M of the loop? What is the magnitude of the torque t acting on the loop. In which direction will the loop rotate under the influence of this torque A flat rectangular coil of the circular with radius a=10cm consisting of N=100 loops of wire, carrying a current of I=.1A is placed in a uniform magnetic field B=.01T that is making an angle theta = 20 degreees with the plane of the current loop. What is the value of the magnetic moment M of the loop? What is the magnitude of the torque t acting on the loop. In which direction will the loop rotate under the influence of this torqueExplanation / Answer
formula for magnetic moment M of the loop is
u = NIA
= 100(0.1) pi ( 0.1)^2
=0.314 A m^2
(B)
Torque = uB sin theta = 0.314(0.01) sin 20 = 1.07 * 10^-3 Nm
(c) from the right hand rule upward direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.