Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flask is charged with 0.150 mol of A and allowed to react to form B according

ID: 727995 • Letter: A

Question

A flask is charged with 0.150 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
A(g) ? B(g)
The following data are collected.
Time (s) 0 40 80 120 160
Moles of A 0.150 0.072 0.049 0.028 0.022

(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table, assuming that A is cleanly converted to B with no intermediates.
0 s mol
40 s mol
80 s mol
120 s mol
160 s mol

(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40-s interval in units of mol/s.
0

Explanation / Answer

0.15-0 = 0 moles B at t=0 0.15-0.072 = 0.078 moles B at t=40 0.15-0.049 = 0.101 moles B at t=80 0.15-0.028 = 0.122 moles B at t=120 0.15-0.022 = 0.128 moles B at t = 160 b)0.078/40 = 0.00195moles/second during 0-40 0.023/40 = 5.75*10^-4 moles/second during 40-80 0.021/40 = 5.25*10^-4 moles/second during 80-120 0.006/40 = 1.5*10^-4 moles/second during 120-160

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote