A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 1023702 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
times (s) 0 40 80 120 160
moles of A 0.140 0.069 0.045 0.033 0.018
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s mol
40 s mol
80 s mol
120 s mol
160 s mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s mol/s
40 - 80 s mol/s
80 - 120 s mol/s
120 - 160 mol/s mol/s
Explanation / Answer
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s = 0.0 mol
40 s = 0.140 - 0.069 = 0.071 mol
80 s = 0.140 - 0.045 = 0.095 mol
120 s = = 0.140 - 0.033 = 0.107 mol
160 s = = 0.140 - 0.018 = 0.122 mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s = 0.071 mol / 40 s = 0.001775 mol/s
40 - 80 s = 0.024 mol/ 40 s = 0.0006 mol/s
80 - 120 s = 0.012 mol/ 40s = 0.0003 mol/s
120 - 160 mol/s = 0.015 mol/ 40s = 0.00375 mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.