A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 886600 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.140 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
----- mol
40 s
----- mol
80 s
----- mol
120 s
----- mol
160 s
----- mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
----- mol/s
40 - 80 s
----- mol/s
80 - 120 s
----- mol/s
120 - 160 mol/s
----- mol/s
Explanation / Answer
For the given reaction,
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table
0 s
0.140-0.140 = 0 mol
40 s
0.140-0.067 = 0.073 mol
80 s
0.140-0.047 = 0.093 mol
120 s
0.140-0.029 = 0.111 mol
160 s
0.140-0.019 = 0.121 mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
(0.067-0.140)/40 = -0.0018 mol/s
40 - 80 s
(0.047-0.067)/40 = -0.0005 mol/s
80 - 120 s
(0.029-0.047)/40 = -0.00045 mol/s
120 - 160 mol/s
(0.019-0.029)/40 = -0.00025 mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.