A flask is charged with 0.150 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 1055802 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.150 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
_______mol
40 s
________mol
80 s
__________ mol
120 s
_________mol
160 s
_________mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
________mol/s
40 - 80 s
__________mol/s
80 - 120 s
____________ mol/s
120 - 160 mol/s
____________mol/s
Explanation / Answer
a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
____0 ___mol
40 s
At 40 S moles of A = 0.072
0.150- 0.072 = 0.078 mole converted into B
________mol
80 s
0.150- 0.042 = 0.109 mole converted into B
__________ mol
120 s
0.150- 0.031= 0.119 mole converted into B
_________mol
160 s
0.150- 0.017= 0.133 mole converted into B
_________mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
________mol/s
0.072 mol/L - 0.150 mol/L = -0.078 mol/L
-0.078 mol/L / 40s = -0.00195 mol/L/s
40 - 80 s
__________mol/s
0.042 mol/L - 0.072 mol/L = -0.03 mol/L
-0.03 mol/L / 40s = -0.00075 mol/L/s
80 - 120 s
0.031 mol/L - 0.042 mol/L = -0.011 mol/L
-0.011 mol/L / 40s = -0.000275 mol/L/s
____________ mol/s
120 - 160 mol/s
0.017 - 0.031 mol/L = -0.014 mol/L
-0.014 mol/L / 40s = -0.00035 mol/L/s
____________mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.