A flask is charged with 1.220 atm of N2O4(g) and 0.85 atm N02(g) at 25 degree C.
ID: 886280 • Letter: A
Question
A flask is charged with 1.220 atm of N2O4(g) and 0.85 atm N02(g) at 25 degree C. The equilibrium reaction is given in the equation below. N2O4(g) 2NO2(g) After equilibrium is reached, the partial pressure of NO2 is 0.512 atm. (a) What is the equilibrium partial pressure of N2O4? [ ] x atm (b) Calculate the value of Kp for the reaction. (c) Is there sufficient information to calculate Kc for the reaction? Yes, because the partial pressures of all the reactants and products are specified. Yes, because the temperature is specified. No, because the value of K can be determined experimentally only. If Kc can be calculated, find the value of Kc. Otherwise, enter 0.Explanation / Answer
given reaction
N204 ---> 2N02
uisng ICE table
inital pressures of N204 , N02 are 1.22 , 0.85
change in pressures of N204 , N02 are -x , +2x
equilibrium pressures of N204, N02 are 1.22-x , 0.85 + 2x
given
partial pressure of N02 at equilirbrium = 0.512
so
0.85 + 2x = 0.512
x = -0.169
so
partial pressure of N204 = 1.22 - x
= 1.22 + 0.169
= 1.389
so
partial pressure of N204 at equilirbium = 1.389 atm
now
2)
N204 ---> 2N02
Kp = (pN02)^2 / (pN204)
using the calculated values
we get
Kp = ( 0.512)^2 / ( 1.389)
Kp= 0.189
so
the value of Kp is 0.189
3)
now
we know that
Kp = Kc(RT)^dn
here
dn = moles of gaseous products - moles of gaseous reactants
N204 ---> 2N02
so
dn = 2 - 1
dn =1
now
KP = Kc (RT)
Kc = Kp/RT
given
T = 25 C = 298 kelvin
R = 0.0821
so
Kc = 0.189 / 0.0821 x 298
Kc = 7.714
so
the value of KC is 7.714
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.