A solid conducting sphere with radius R = 0.590 m carries a net charge of +0.350
ID: 1545766 • Letter: A
Question
A solid conducting sphere with radius R = 0.590 m carries a net charge of +0.350 nC. Electric field: Find the electric field: at a point 0.100 m outside the surface of the sphere. E vector N/C r^at a point inside the sphere, 0.100 m below the surface. E vector == N/C Also, sketch Er vs. r from r=0 to infinity. On your graph, mark off where r=R occurs. Inside the sphere (r R), graph's shape is: Voltage: Setting V=0 at r=infinity, find the voltage at the following locations: V(r = R) = V V(r = 0 cm) = V Also, sketch V vs. r from r=0 to infinity. On your graph, mark off where r=R occurs. Inside the sphere (r R), graph's shape is:Explanation / Answer
b)
at V (r = R).
V = k Q/R = (9 x 109) (0.35 x 10-9)/(0.590) = 5.34 volts
at V(r =0)
V(r=R) = V(r=0) = 5.34 volts
since inside electric field is 0 , hence the potential difference remains same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.