A projectile is launched into the air ground level heading east. The projectile
ID: 1536018 • Letter: A
Question
A projectile is launched into the air ground level heading east. The projectile is launched at an angle of 30 degree with an initial velocity of 20m/s. The wind is blowing the projectile in the north direction, with a constant acceleration of 2m/s^2. Assuming gravity is 9.8m/s^2, where does the projectile land in relation to its starting position?( use vectors to solve the problem.) A projectile is launched into the air ground level heading east. The projectile is launched at an angle of 30 degree with an initial velocity of 20m/s. The wind is blowing the projectile in the north direction, with a constant acceleration of 2m/s^2. Assuming gravity is 9.8m/s^2, where does the projectile land in relation to its starting position?( use vectors to solve the problem.)Explanation / Answer
range of projectile = v^2 * sin(2 * theta) / g
range of projectile = 20^2 * sin(2 * 30) / 9.8
range of projectile = 35.3479 m
time of flight = 2 * v * sin(theta) / g
time of flight = 2 * 20 * sin(30) / 9.8
time of flight = 2.04 sec
by second equation of motion
s = ut + 0.5 * at^2
s = 0 + 0.5 * 2 * 2.04^2
s = 4.16 m
projectile will land at
x = 35.3479i + 4.16j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.