A projectile is fired with an initial speed of 28 m/s at an angle of 62° above t
ID: 1792016 • Letter: A
Question
A projectile is fired with an initial speed of 28 m/s at an angle of 62° above the horizontal. The object hits the ground 7.1 s later. (Neglect air (a) How much higher or lower is the launch point relative to the point where the projectile hits the ground? (If the point where the projectile hits the ground is lower, enter a negative number.) (b) To what maximum height above the launch point does the projectile rise? (c) What are the magnitude and direction of the projectile's velocity at the instant it hits the ground? magnitude direction m/s (counterclockwise from the +x-axis)Explanation / Answer
t = 7.1 s
y = usin62*t-1/2gt^2
y = 28sin62*7.1-1/2*9.8*7.1^2 = -71.47 m
b) h max = u^2sin^262/2g = 28^2*sin^62/2*9.8 = 31.18 m
c) vx = 28cos62 = 13.14 m/s
vy = 28sin62-9.8*7.1 = -44.85 m/s
magnitude v = sqrt(vx^2+vy^2) = 46.7 m/s
theta = tan^-2(-44.85/13.14) = 286.3 from positive x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.